Порой превърна улици в "Лозово" в реки
Много дворове в бургаския квартал "Лозово“ се наводниха след обилния дъжд, паднал вчера. Няколко пожарни автомобила са се отзовали на сигнали на граждани. Водата по улиците на квартала се е оттекла, но според жители, причината за наводнението не е само дъждът.
На видео клипове в социалните мрежи се виждат литри вода, които заливат улици и дворове в "Лозово".“ Дори и в най-проливните дъждове миналата есен, не сме виждали подобно нещо", разказа пред БНР – Бургас Валентина Стоянова, жител на квартала. "Нашият квартал поначало е една от най-ниските точки в землището. Предишни години имахме големи проблеми, защото отводняването на магистралата и на близо 8 000 декара земеделски земи се насочваше към Лозово, а тук нямаше канализация. След изграждането ѝ този проблем беше отстранен. Но вчера за първи път видях нещо, което с години не се беше случвало“, добавя тя.
"Вчера беше страшно! От нивите идваше вода на талази, на вълни, под налягане – все едно река върви през нивите. Нямаме регламентирана река там, а се образува такава само за половин час дъжд“, казва още Стоянова. Според Валентина водата е идвала странично от нивите, а не от по-високите улици. Тя е разговаряла със съседи, които твърдят, че причината може да е стар канал, който преди години е бил затрупан и вече не отвежда водата.
Хората в района поставят под въпрос и качеството на инфраструктурните дейности след изграждането на новата канализация. Според тях след асфалтирането бордюрите не са били възстановени достатъчно високо и това е позволило водата да навлиза директно в дворовете.
Според хората от района причината за случилото се не е само количеството валежи. Част от земеделските производители смятат, че начинът на обработка на нивите през последните години също влияе върху оттичането на водата, тъй като тя не попива в почвата, а преминава по повърхността.
Източник: burgas24.bg

Коментари
Публикуване на коментар