ОУ "Христо Ботев“ във „Ветрен“ вече разполага със STEM център
ОУ „Христо Ботев“ в кв. „Ветрен“ вече разполага със STEM център и модерно оборудвани кабинети по природни науки, математика и технологии. Официалното им откриване се превърна в празник, който събра ученици, учители, родители и официални гости, които споделиха радостта от поредната важна стъпка към модернизирането на образователната среда в училището.
Сред гостите на събитието бяха Валентина Камалиева – началник на РУО – Бургас, Веселина Николова-Ганчева – старши експерт по приобщаващо образование, Йорданка Николова – дългогодишен директор на училището, Татяна Димитрова – директор на ДГ „Калина Малина“, Христина Янчева – главен експерт в Община Бургас, Тодор Колев – директор на ЦАУ „Освобождение“, Тина Писарова – председател на Училищното настоятелство към ОУ „Христо Ботев“, както и дългогодишни учители и приятели на училището.
Откриването на STEM центъра е важна инвестиция в бъдещето на учениците и създава условия за обучение, съобразено със съвременните образователни тенденции. STEM образованието обединява науката, технологиите, инженерството и математиката, като поставя акцент върху практическото приложение на знанията, развитието на критичното мислене, креативността и работата в екип.
По време на събитието гостите имаха възможност да се запознаят с възможностите на новите кабинети и с част от дейностите, които ще се реализират в тях.
В кабинета по природни науки г-жа Анка Стоянова и ученици от VII клас представиха доклад на тема „Как климатът променя храните“. Презентацията насочи вниманието към актуални проблеми, свързани с климатичните промени и тяхното въздействие върху земеделието и хранителната индустрия.
След това учениците демонстрираха практически методи за определяне на pH на различни хранителни продукти, показвайки как научните знания намират приложение в ежедневието. Особен интерес предизвикаха и изработените триизмерни модели на вируси, свързани с храните, които нагледно представиха значението на биологията и медицината за опазването на човешкото здраве.
Не по-малко впечатляващи бяха демонстрациите в кабинета по математика и технологии. Под ръководството на г-жа Женя Мирчева ученици от VI и VII клас показаха как съчетават математически знания, творчество и технологии при изработването на значки и магнити със специализирана техника.
Голям интерес предизвика и новият 3D принтер, чрез който могат да бъдат реализирани разнообразни проекти, модели и фигури. Тази съвременна технология предоставя възможности за развитие на инженерно мислене, практически умения и творчески потенциал.
С много усмивки, ентусиазъм и вдъхновение премина денят на откриването. Новият STEM център ще бъде място, където учениците ще изследват, експериментират, създават и откриват нови хоризонти пред себе си.
Директорът на училището Живка Тодорова изказва своята искрена благодарност към всички, които допринесоха за реализирането на този значим проект – учители, родители, институции и партньори.
Коментари
Публикуване на коментар